📖 What to know about the Oven Mitt Faux Linen
Fantastic customisable sublimation Oven Mit. Prints come out amazing, and extremely heat resistant for your safety.
Useful Links
Click here to find out more about Sublimation for Beginners




Original price was: $9.95.$5.95Current price is: $5.95.
-40%Linen Oven Mitt Sublimation Blank
59 in stock
Fantastic customisable sublimation Oven Mit. Prints come out amazing, and extremely heat resistant for your safety.
Click here to find out more about Sublimation for Beginners
| Length: | 29.00 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 17.00 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 2.50 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.14 Kg (+/- 5%) |
| Length: | 29.00 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 17.00 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 2.50 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.14 Kg (+/- 5%) |
| Primary | Cream |
| Secondary | Black |
| Additional | Faux Linen |
| Primary | Faux Linen |
| Substrate Colour | White |
| Substrate Material | Faux Linen |
| Substrate Finish | Matte |
| Age Range | Adult |
| Adult Product | No |
| Print Area 1 Length | 285.00 mm (+/- 5%) |
| Print Area 1 Width | 180.00 mm (+/- 5%) |
| Print Area 2 Length | 140.00 mm (+/- 5%) |
| Print Area 2 Width | 139.00 mm (+/- 5%) |
| Bleed Left | 0.00 mm (+/- 5%) |
| Bleed Right | 0.00 mm (+/- 5%) |
| Bleed Top | 0.00 mm (+/- 5%) |
| Bleed Bottom | 0.00 mm (+/- 5%) |
| Temperature Min: | 180°C |
| Temperature Max: | 200°C |
| Time Min: | 60 Seconds |
| Time Max: | 80 Seconds |
| Pressure: | High |
(Tip: Different presses vary—start at 190°C for 70 seconds and adjust if needed.)
| Weight | 0.138 kg |
|---|---|
| Dimensions | 29 × 17 × 2.5 cm |
No current videos are available for this product.
Subscribe to be notified of new videos as they are released.
While the upmost care is taken with handling items, we do not cover the odd minor blemish which will be covered with a darker print. Please visit the link below in regards to returns or exchanges.
To find out more about the warranty/returns policy for this item Click Here.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.