📖 What to know about the Towel 30 x 30 cm Polycotton Set of 5
250mm x 250mm customisable towel. +/-10mm.
Useful Links
Click here to find out more about Sublimation Printing on Poly Blends: Everything You Need to Know




Original price was: $13.95.$9.95Current price is: $9.95.
-29%Poly Cotton Microfiber Towel White Sublimation Blank 30 x 30cm (Pack of 5)
153 in stock
250mm x 250mm customisable towel. +/-10mm.
Click here to find out more about Sublimation Printing on Poly Blends: Everything You Need to Know
| Length: | 30.00 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 30.00 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.60 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.05 Kg (+/- 5%) |
| Length: | 15.50 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 17.00 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 6.00 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.23 Kg (+/- 5%) |
| Primary | White |
| Additional | Polyester |
| Primary | Polyester |
| Substrate Colour | White |
| Substrate Material | Polycotton |
| Substrate Finish | Vibrant |
| Age Range | Adult |
| Adult Product | No |
| Temperature Min: | 180°C |
| Temperature Max: | 200°C |
| Time Min: | 60 Seconds |
| Time Max: | 80 Seconds |
| Pressure: | High |
(Tip: Different presses vary—start at 190°C for 70 seconds and adjust if needed.)
| Weight | 0.222 kg |
|---|---|
| Dimensions | 15.5 × 17 × 6 cm |
No current videos are available for this product.
Subscribe to be notified of new videos as they are released.
While the upmost care is taken with handling items, we do not cover the odd minor blemish which will be covered with a darker print. Please visit the link below in regards to returns or exchanges.
To find out more about the warranty/returns policy for this item Click Here.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.