📖 What to know about the Metal Tin Insert
Replacement Insert for Metal Tin Box
NOTICE: Metal tin box not included
Useful Links
Click here to find out more about Sublimation Heat Press Settings: Time, Temperature, & Pressure




Original price was: $3.95.$2.50Current price is: $2.50.
-37%Metal Tin Box Rectangle Sublimation Blank
Out of stock
Replacement Insert for Metal Tin Box
NOTICE: Metal tin box not included
Click here to find out more about Sublimation Heat Press Settings: Time, Temperature, & Pressure
| Length: | 17.60 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 10.60 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.05 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.03 Kg (+/- 5%) |
| Length: | 17.60 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 10.60 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.45 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.03 Kg (+/- 5%) |
| Primary | White |
| Secondary | Silver |
| Additional | Aluminium |
| Primary | Aluminium |
| Substrate Colour | White |
| Substrate Material | Aluminium |
| Substrate Finish | Gloss |
| Age Range | Adult |
| Adult Product | No |
| Temperature Min: | 180°C |
| Temperature Max: | 200°C |
| Time Min: | 60 Seconds |
| Time Max: | 80 Seconds |
| Pressure: | High |
(Tip: Different presses vary—start at 190°C for 70 seconds and adjust if needed.)
| Weight | 0.021 kg |
|---|---|
| Dimensions | 17.6 × 10.6 × 0.45 cm |
No current videos are available for this product.
Subscribe to be notified of new videos as they are released.
While the upmost care is taken with handling items, we do not cover the odd minor blemish which will be covered with a darker print. Please visit the link below in regards to returns or exchanges.
To find out more about the warranty/returns policy for this item Click Here.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.