📖 What to know about the Hanging Sign MDF
MDF sign perfect for shop fronts and front doors, create your own design.
Useful Links
Click here to find out more about How To Sublimate – MDF Coaster




Original price was: $9.95.$3.95Current price is: $3.95.
-60%Hanging Sign MDF Sublimation Blank
Out of stock
MDF sign perfect for shop fronts and front doors, create your own design.
Click here to find out more about How To Sublimate – MDF Coaster
| Length: | 28.00 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 10.00 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.50 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.12 Kg (+/- 5%) |
| Length: | 28.00 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 10.00 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.50 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.12 Kg (+/- 5%) |
| Primary | White |
| Secondary | Brown |
| Additional | MDF (Medium-Density Fiberboard) |
| Primary | MDF (Medium-Density Fiberboard) |
| Secondary | Burlap Rope |
| Substrate Colour | White |
| Substrate Material | MDF (Medium-Density Fibreboard) |
| Substrate Finish | Gloss |
| Age Range | Adult |
| Adult Product | No |
| Temperature Min: | 180°C |
| Temperature Max: | 200°C |
| Time Min: | 60 Seconds |
| Time Max: | 80 Seconds |
| Pressure: | High |
(Tip: Different presses vary—start at 190°C for 70 seconds and adjust if needed.)
| Weight | 0.118 kg |
|---|---|
| Dimensions | 28 × 10 × 0.5 cm |
No current videos are available for this product.
Subscribe to be notified of new videos as they are released.
While the upmost care is taken with handling items, we do not cover the odd minor blemish which will be covered with a darker print. Please visit the link below in regards to returns or exchanges.
To find out more about the warranty/returns policy for this item Click Here.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.