📖 What to know about the Red Dog Tag
Create a personalised dog tag with these great products that pop in every colour.
Useful Links
Click here to find out more about Sublimation Heat Press Settings: Time, Temperature, & Pressure




Original price was: $3.95.$1.95Current price is: $1.95.
-51%Metal Dog Tag Sublimation Blank
171 in stock
Create a personalised dog tag with these great products that pop in every colour.
Click here to find out more about Sublimation Heat Press Settings: Time, Temperature, & Pressure
| Length: | 4.50 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 5.30 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.20 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.02 Kg (+/- 5%) |
| Length: | 8.50 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 4.50 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.30 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.02 Kg (+/- 5%) |
| Primary | Red |
| Secondary | Silver |
| Additional | White |
| Additional | Metal |
| Primary | Metal |
| Substrate Colour | White |
| Substrate Material | Aluminium |
| Substrate Finish | Gloss |
| Age Range | Adult |
| Adult Product | No |
| Temperature Min: | 180°C |
| Temperature Max: | 200°C |
| Time Min: | 60 Seconds |
| Time Max: | 80 Seconds |
| Pressure: | High |
(Tip: Different presses vary—start at 190°C for 70 seconds and adjust if needed.)
| Weight | 0.016 kg |
|---|---|
| Dimensions | 8.5 × 4.5 × 0.3 cm |
No current videos are available for this product.
Subscribe to be notified of new videos as they are released.
While the upmost care is taken with handling items, we do not cover the odd minor blemish which will be covered with a darker print. Please visit the link below in regards to returns or exchanges.
To find out more about the warranty/returns policy for this item Click Here.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.