📖 What to know about the Drawstring Bag Small Faux Burlap Pack of 5
Create great gift bags with these sublimation blank Faux Burlap Drawstring bags.
Available In the following sizes:
Small- 120 x 170mm
Medium – 170 x 210mm
Large – 170 x 340mm




Original price was: $11.95.$7.95Current price is: $7.95.
-33%https://printgeek.com.au/product/small-Faux-burlap-drawstring-bag-sublimation-blank-Faux-burlap-drawstring-bag-qld-nsw-wa-nt-act-vic-tas-australia/
Create great gift bags with these sublimation blank Faux Burlap Drawstring bags.
Available In the following sizes:
Small- 120 x 170mm
Medium – 170 x 210mm
Large – 170 x 340mm
| Length: | 17.00 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 12.00 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.50 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.02 Kg (+/- 5%) |
| Length: | 0.01 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 0.01 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.01 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.01 Kg (+/- 5%) |
Chained Products with this Item:
| Primary | Brown |
| Additional | Faux Burlap |
| Primary | Faux Burlap |
| Substrate Colour | Fawn |
| Substrate Material | Faux Burlap |
| Substrate Finish | Matte |
| Adult Product | No |
| Print Area 1 Length | 133.00 mm (+/- 5%) |
| Print Area 1 Width | 119.00 mm (+/- 5%) |
| Print Area 2 Length | 119.00 mm (+/- 5%) |
| Print Area 2 Width | 133.00 mm (+/- 5%) |
| Bleed Left | 0.00 mm (+/- 5%) |
| Bleed Right | 0.00 mm (+/- 5%) |
| Bleed Top | 0.00 mm (+/- 5%) |
| Bleed Bottom | 0.00 mm (+/- 5%) |
| Temperature Min: | 180°C |
| Temperature Max: | 200°C |
| Time Min: | 60 Seconds |
| Time Max: | 80 Seconds |
| Pressure: | High |
(Tip: Different presses vary—start at 190°C for 70 seconds and adjust if needed.)
| Weight | 0.0001 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.0001 × 0.0001 × 0.0001 cm |
No current videos are available for this product.
Subscribe to be notified of new videos as they are released.
While the upmost care is taken with handling items, we do not cover the odd minor blemish which will be covered with a darker print. Please visit the link below in regards to returns or exchanges.
To find out more about the warranty/returns policy for this item Click Here.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.