📖 What to know about the Tote Bag Faux Linen Pack of 5
High Quality customisable Linen Tote Bag. Prints come out amazing.




Original price was: $39.95.$34.95Current price is: $34.95.
-13%https://printgeek.com.au/product/linen-tote-bag-sublimation-blank-qld-vic-sa-nsw-act-tas-wa-nt-australia/
Out of stock: "Tote Bag Faux Linen Sublimation Blank" does not have sufficient quantity in stock.
High Quality customisable Linen Tote Bag. Prints come out amazing.
| Length: | 41.80 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 37.00 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.50 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.18 Kg (+/- 5%) |
| Length: | 0.01 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 0.01 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.01 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.01 Kg (+/- 5%) |
Chained Products with this Item:
| Primary | Cream |
| Additional | Faux Linen |
| Primary | Faux Linen |
| Secondary | Polyester |
| Substrate Colour | White |
| Substrate Material | Faux Linen |
| Substrate Finish | Matte |
| Adult Product | No |
| Temperature Min: | 180°C |
| Temperature Max: | 200°C |
| Time Min: | 60 Seconds |
| Time Max: | 80 Seconds |
| Pressure: | High |
(Tip: Different presses vary—start at 190°C for 70 seconds and adjust if needed.)
| Weight | 0.0001 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.0001 × 0.0001 × 0.0001 cm |
No current videos are available for this product.
Subscribe to be notified of new videos as they are released.
While the upmost care is taken with handling items, we do not cover the odd minor blemish which will be covered with a darker print. Please visit the link below in regards to returns or exchanges.
To find out more about the warranty/returns policy for this item Click Here.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.