📖 What to know about the Bar Mat Small
When you want to decorate a bar or man cave do it in style with our great Sublimation Blank Bar Mats.
Useful Links
Click here to find out more about How to Dye-Sub on Polyester Fabric




$8.95 Original price was: $8.95.$6.95Current price is: $6.95.
https://printgeek.com.au/product/bar-mat-small-sublimation-blank-bulk-box-of-91-qld-nsw-vic-sa-nt-wa-act-tas-australia/
172 in stock
Same day dispatch on most orders
When you want to decorate a bar or man cave do it in style with our great Sublimation Blank Bar Mats.
Click here to find out more about How to Dye-Sub on Polyester Fabric
| Length: | 43.00 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 23.50 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.20 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.23 Kg (+/- 5%) |
| Length: | 21.50 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 23.50 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.40 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.23 Kg (+/- 5%) |
| Primary | Black |
| Secondary | White |
| Additional | Rubber |
| Primary | Rubber |
| Substrate Colour | White |
| Substrate Material | Polyester |
| Substrate Finish | Vibrant |
| Age Range | Adult |
| Adult Product | No |
| Temperature Min: | 180°C |
| Temperature Max: | 200°C |
| Time Min: | 60 Seconds |
| Time Max: | 100 Seconds |
| Pressure: | High |
(Tip: Different presses vary—start at 190°C for 80 seconds and adjust if needed.)
| Weight | 0.229 kg |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 23.5 × 0.4 cm |
No current videos are available for this product.
Subscribe to be notified of new videos as they are released.
While the upmost care is taken with handling items, we do not cover the odd minor blemish which will be covered with a darker print. Please visit the link below in regards to returns or exchanges.
To find out more about the warranty/returns policy for this item Click Here.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Same Day Dispatch available on most in-stock orders to help keep your business moving.
Printers, DTF, sublimation, inks, film, blanks, heat presses and accessories all in one place.
Secure payments via PayPal, Visa, Mastercard, American Express and Afterpay.
Reviews
There are no reviews yet.