📖 What to know about the Can Cooler Non Overlocked Carton of 450
Make great Stubby Can Coolers easily with these high quality Kit of 450 pieces sublimation blanks. Comes with pre cut seal tape.
NOTE: New Dimensions: 215 mm x 110 mm x 6 mm




Original price was: $479.20.$329.95Current price is: $329.95.
-31%https://printgeek.com.au/product/stubby-can-cooler-blank-kit-of-30-non-overlocked-qld-nsw-sa-vic-wa-nt-australia-cheap-quality/
Make great Stubby Can Coolers easily with these high quality Kit of 450 pieces sublimation blanks. Comes with pre cut seal tape.
NOTE: New Dimensions: 215 mm x 110 mm x 6 mm
| Length: | 8.00 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 8.00 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 10.80 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.04 Kg (+/- 5%) |
| Length: | 0.01 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 0.01 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.01 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.01 Kg (+/- 5%) |
Chained Products with this Item:
| Primary | White |
| Secondary | Black |
| Additional | Neoprene |
| Primary | Neoprene |
| Substrate Colour | White |
| Substrate Material | Polyester |
| Substrate Finish | Vibrant |
| Age Range | Newborn |
| Adult Product | No |
| Temperature Min: | 200°C |
| Temperature Max: | 220°C |
| Time Min: | 50 Seconds |
| Time Max: | 70 Seconds |
| Pressure: | High |
(Tip: Different presses vary—start at 210°C for 60 seconds and adjust if needed.)
| Weight | 0.0001 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.0001 × 0.0001 × 0.0001 cm |
No current videos are available for this product.
Subscribe to be notified of new videos as they are released.
While the upmost care is taken with handling items, we do not cover the odd minor blemish which will be covered with a darker print. Please visit the link below in regards to returns or exchanges.
To find out more about the warranty/returns policy for this item Click Here.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.