📖 What to know about the Cushion Cover 9 Panel Pack of 10
Fantastic customisable sublimation cushion case. Prints come out amazing, great for business promotion or personalisation.




Original price was: $49.50.$44.95Current price is: $44.95.
-9%https://printgeek.com.au/product/bunny-rabbit-plush-toy-23cm-medium-sublimation-t-shirt-blank-box-of-25/
Fantastic customisable sublimation cushion case. Prints come out amazing, great for business promotion or personalisation.
| Length: | 39.50 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 39.50 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.30 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.07 Kg (+/- 5%) |
| Length: | 0.01 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 0.01 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.01 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.01 Kg (+/- 5%) |
Chained Products with this Item:
| Primary | Black |
| Secondary | White |
| Additional | Polyester |
| Primary | Polyester |
| Substrate Colour | White |
| Substrate Material | Polyester |
| Substrate Finish | Vibrant |
| Adult Product | No |
| Print Area 1 Length | 114.00 mm (+/- 5%) |
| Print Area 1 Width | 115.00 mm (+/- 5%) |
| Print Area 2 Length | 115.00 mm (+/- 5%) |
| Print Area 2 Width | 114.00 mm (+/- 5%) |
| Bleed Left | 4.00 mm (+/- 5%) |
| Bleed Right | 4.00 mm (+/- 5%) |
| Bleed Top | 4.00 mm (+/- 5%) |
| Bleed Bottom | 4.00 mm (+/- 5%) |
| Temperature Min: | 180°C |
| Temperature Max: | 200°C |
| Time Min: | 60 Seconds |
| Time Max: | 80 Seconds |
| Pressure: | High |
(Tip: Different presses vary—start at 190°C for 70 seconds and adjust if needed.)
| Weight | 0.0001 kg |
|---|---|
| Dimensions | 0.0001 × 0.0001 × 0.0001 cm |
No current videos are available for this product.
Subscribe to be notified of new videos as they are released.
While the upmost care is taken with handling items, we do not cover the odd minor blemish which will be covered with a darker print. Please visit the link below in regards to returns or exchanges.
To find out more about the warranty/returns policy for this item Click Here.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.