📖 What to know about the Coaster Circle MDF Set of 2
Create amazing personalised coasters (set of 2) with the great blanks that have an amazing gloss finish and nicely finished sides for great presentation.




$4.95 Original price was: $4.95.$3.95Current price is: $3.95.
https://printgeek.com.au/product/round-circle-coaster-sublimation-blank-mdf-with-cork-back-pack-of-50-qld-nsw-sa-vic-wa-nt-australia-cheap-quality/
Out of stock
Same day dispatch on most orders
Create amazing personalised coasters (set of 2) with the great blanks that have an amazing gloss finish and nicely finished sides for great presentation.
| Length: | 9.50 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 9.50 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.40 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.02 Kg (+/- 5%) |
| Length: | 9.50 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 9.50 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.80 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.04 Kg (+/- 5%) |
| Primary | Brown |
| Secondary | White |
| Additional | MDF (Medium-Density Fiberboard) |
| Primary | MDF (Medium-Density Fiberboard) |
| Secondary | Composition Cork |
| Substrate Colour | White |
| Substrate Material | MDF (Medium-Density Fibreboard) |
| Substrate Finish | Gloss |
| Age Range | Adult |
| Adult Product | No |
| Temperature Min: | 180°C |
| Temperature Max: | 200°C |
| Time Min: | 60 Seconds |
| Time Max: | 80 Seconds |
| Pressure: | High |
(Tip: Different presses vary—start at 190°C for 70 seconds and adjust if needed.)
| Weight | 0.04 kg |
|---|---|
| Dimensions | 9.5 × 9.5 × 0.8 cm |
No current videos are available for this product.
Subscribe to be notified of new videos as they are released.
While the upmost care is taken with handling items, we do not cover the odd minor blemish which will be covered with a darker print. Please visit the link below in regards to returns or exchanges.
To find out more about the warranty/returns policy for this item Click Here.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Same Day Dispatch available on most in-stock orders to help keep your business moving.
Printers, DTF, sublimation, inks, film, blanks, heat presses and accessories all in one place.
Secure payments via PayPal, Visa, Mastercard, American Express and Afterpay.
Reviews
There are no reviews yet.