📖 What to know about the Mouse Pad
Fantastic customisable sublimation Mouse pad. Prints come out amazing, when you care about the quality of your product, these are the mouse pads to use.




Original price was: $2.90.$1.80Current price is: $1.80.
-38%https://printgeek.com.au/product/mouse-pad-sublimation-blank-box-of-50-mouse-pad-mousepad-office-decor-pc/
4688 in stock
Fantastic customisable sublimation Mouse pad. Prints come out amazing, when you care about the quality of your product, these are the mouse pads to use.
| Length: | 24.90 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 19.80 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.50 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.19 Kg (+/- 5%) |
| Length: | 24.90 Cm (+/- 5%) |
| Width: | 19.80 Cm (+/- 5%) |
| Height: | 0.50 Cm (+/- 5%) |
| Weight: | 0.19 Kg (+/- 5%) |
| Primary | Black |
| Secondary | White |
| Additional | Rubber |
| Primary | Rubber |
| Substrate Colour | White |
| Substrate Material | Polyester |
| Substrate Finish | Vibrant |
| Age Range | Adult |
| Adult Product | No |
| Temperature Min: | 180°C |
| Temperature Max: | 200°C |
| Time Min: | 60 Seconds |
| Time Max: | 80 Seconds |
| Pressure: | High |
(Tip: Different presses vary—start at 190°C for 70 seconds and adjust if needed.)
| Weight | 0.181 kg |
|---|---|
| Dimensions | 24.9 × 19.8 × 0.5 cm |
No current videos are available for this product.
Subscribe to be notified of new videos as they are released.
While the upmost care is taken with handling items, we do not cover the odd minor blemish which will be covered with a darker print. Please visit the link below in regards to returns or exchanges.
To find out more about the warranty/returns policy for this item Click Here.
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
Reviews
There are no reviews yet.